Poradnik

„Oczka” na lakierze

Otrzymałem do renowacji antyczny kredens. W pierwszej kolejności usunąłem z niego lakier. Oczyszczone drewno odtłuściłem za pomocą acetonu. Później po wyschnięciu drewna przystąpiłem do jego bejcowania i nakładania lakieru. Jedną z dziwniejszych rzeczy, którą zauważyłem było zjawisko „uciekania” świeżo nałożonego lakieru z kilku miejsc na powierzchni blatu. W związku z tym zmieniłem sposób nakładania: zamiast grubych warstw nakładałem cieniutkie warstwy lakieru. Tym sposobem udało mi się uzyskać grubą i jednolitą powłokę. Jednakże po kilku dniach na blacie zauważyłem wielką liczbę białych oczek, kółek. Co to jest i co się stało?

Powstawanie wszelkich białawych przebarwień, na ogół objawiających się w postaci oczek lub też kółek widocznych pod powierzchnią lakieru jest na ogół ściśle związane z tłuszczem. Pojawiają się na ogół z powodu reakcji chemicznej.

Z opisu wnioskuję, że już na samym początku i to przed przystąpieniem do lakierowania popełniono pierwsze błędy. Samo zjawisko „uciekania lakieru” jest już wystarczającą informacją – na pobejcowanym drewnie znajdował się jakiś tłuszcz, który powodował iż napylony na niego lakier nie chciał się łączyć z powierzchnią drewna i niejako „odsuwał” się od miejsc zanieczyszczonych tłuszczami.

Nim jednak przejdę do wyjaśnienia właściwego podejścia do kwestii nakładania nowych powłok lakierowych przy meblach poddawanych renowacji, dodam od siebie kilka słów wstępu.

Wbrew wszelkim opiniom renowacja mebli jest przedsięwzięciem drogim, trudnym, pracochłonnym i czasochłonnym w dodatku pełnym licznych niespodzianek. Także jest to działanie często bardzo niedoceniane, w tym również i pod względem finansowym.

Jedną z niespodzianek są właśnie tłuszcze.... Wszelkie meble znajdujące się we współczesnych domostwach są częściej lub rzadziej myte i poddawane pielęgnacji. Jest to realizowane z kilku powodów, z których najważniejszym jest utrzymanie ich atrakcyjnego wyglądu. W tym też celu osoby sprzątające używają do zabiegów pielęgnacyjnych szerokiej gamy różnych środków chemicznych, mniej lub bardziej do tych celów przeznaczonych. Część z tych środków w swym składzie chemicznym posiada rozmaite substancje woskujące, olejki eteryczne, itp., które na ogół określamy pospolicie jako „tłuszcze”. Do tego trzeba dodać same użytkowanie mebli, w trakcie którego meble mają częsty samoistny kontakt z tłuszczami, np. masło, margaryna, wylany rosół, opary z gotujących się potraw, kredki świecowe, itp.

Kwestia ta dotyczy stanowczej większości mebli, niezależnie od daty ich powstania. Stolarz otrzymujący takie meble musi zawsze pamiętać o tym, że na powłoce lakierowej znajdują się tłuszcze, które często są powodem niepożądanych niespodzianek.

W pierwszej kolejności bez wątpienia trzeba usunąć stare powłoki lakierowe. Można usuwać rozmaicie: papierem ściernym (ręcznie, mechanicznie), gąbką ścierną, specjalnymi preparatami chemicznymi występujących głównie pod postacią żelu, a nawet i samym szkłem. Jednakże w trakcie usuwania powłoki nie usuwamy wszystkich tłuszczów, które z racji swej przyczepności bardzo mocno przywierają do narzędzia i kruszywa ściernego. W efekcie końcowym szlifując drewno zanieczyszczonym papierem ściernym do którego przywarły tłuszcze, nadal zanieczyszczamy powierzchnię drewna drobinami tłuszczu.

Oczywiście można do odtłuszczenia zastosować aceton, aczkolwiek w przeważającej ilości na rynku krajowym występują licznie rozpuszczalniki acetonowe, które chyba coraz mniej mają wspólnego z acetonem. Moja uwaga odnosi się tejże sprawy ich spostrzegłem rosnącą ilość pewnych rozpuszczalników acetonowych, które doprawdy śmierdzą wszystkim, ale nie acetonem. Praktyka wykazuje, że ich przydatność do odtłuszczania jest coraz mniejsza. Nawet jeżeli stolarz zastosuje do odtłuszczania prawdziwy aceton, czy też i nawet denaturat, to nie można być stuprocentowo pewnym, iż usunął z porowatego podłoża drewna wszystkie drobiny tłuszczów.

Kolejnym etapem po szlifowaniu i ewentualnym odtłuszczaniu będzie bejcowanie. Po nim, to na początek sugerujemy na taką powierzchnię drewna niewielką ilość specjalnej substancji chemicznej określonej mianem izolantu. Jest to na ogół bezbarwna ciecz, często chemoutwardzalna (tj. składająca się z utwardzacza i izolantu), której zadaniem jest oddzielenie (tj. izolacja) podłoża (czyli tutaj drewna od lakieru). Przeciętnie nakłada się ok. 60-80 g/m2. Po nałożeniu izolantu i po jego wyschnięciu, tak przygotowane podłoże możemy (ale nie musimy) nieznacznie zmatować. Matowanie powinno być bardzo delikatne, tak aby nie przeszlifować powłoki izolantu.

Następnie przystępujemy do wykonania mieszanki lakieru podkładowego. Do niej dodajemy niewielką ilość antysilikonu. Jest to również bezbarwna, aczkolwiek jednoskładnikowa substancja chemiczna, którą dodaje się w ilości 1% (czyli na 1 ltr mieszanki lakieru daje się 10 gram antysilikonu, tj. pół strzykawki o objętości 20ml3)

Po wyschnięciu podkład szlifujemy. Później wykonujemy mieszankę lakieru nawierzchniowego, do której również dodajemy antysilikon. Po wyschnięciu lakier szlifujemy, a następnie znowu powtarzamy operację nakładania lakieru nawierzchniowego.

Aktualności

6 czerwiec 2022

Urlop w Werk 2022

Firma „WERK” w terminie: od 23 czerwca (tj. czwartek) do 10 lipca (tj. niedziela) będzie NIECZYNNA z powodu urlopu wypoczynkowego.

Więcej

18 czerwiec 2021

Urlop w Werk

Uprzejmie informujemy, iż firma Werk w terminie od: 26 czerwca (tj. sobota) do 11 lipca (tj. niedziela) jest nieczynna z powodu urlopu wypoczynkowego. Urlop będzie trwał 2 tygodnie.

Więcej

16 czerwiec 2021

Znakomity lakier wodny na meble

Lakier M825W gamie nowych produktów sprzedażowych pojawił się lakier wodny meblowy o kodzie handlowym: M825. Jest to lakier przeznaczony zarówno do profesjonalnych zakładów stolarskich, jak i również dla amatorów pragnących zrealizować swoje pasje.

Więcej

16 luty 2021

Nowe etykiety w Werk

Nowa etykieta 1Firma Werk wprowadzona na opakowania swoich produktów nowe etykiety informacyjne. Treść zasadnicza etykiet pozostaje bez zmian: zostają zachowane kody produktów, ich opis oraz informacje dotyczące zagrożeń.

Więcej

Werk Anna i Krzysztof Motyl S.C.

ul. Walczaka 20
66-400 Gorzów Wielkopolski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(+48) 660 423 048, (+48) 795 511 205